Mercedes-Benz Actros LH 02 refrigerated box trailer "TTB"
Product number:
152754
Listprice:
23,00 €
The TTB Transportation Company, located in Ludwigsfelde near Berlin, is specialized in the transportation of goods. The fleet of vehicles includes 35 tractors and a large variety of refrigerated-box and tarp semitrailers. Several smaller delivery trucks, utilized for the distribution of goods in near-by local areas, are also owned by TTB. Our model is based on a refrigerated box semitrailer out of the TTB fleet, featuring authentically replicated cooling units and original printingsand colors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TTB Ludwigsfelde |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | November/December 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The TTB Transportation Company, located in Ludwigsfelde near Berlin, is specialized in the transportation of goods. The fleet of vehicles includes 35 tractors and a large variety of refrigerated-box and tarp semitrailers. Several smaller delivery trucks, utilized for the distribution of goods in near-by local areas, are also owned by TTB. Our model is based on a refrigerated box semitrailer out of the TTB fleet, featuring authentically replicated cooling units and original printingsand colors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TTB Ludwigsfelde |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | November/December 2006 |