Volkswagen (VW) Crafter Bus with flat roof "BALM/Federal Logistics and Mobility Office"
Product number:
097239
Listprice:
27,95 €
Since 01.01.2023, the Federal Office for Goods Transport (BAG) now bears the name Federal Office for Logistics and Mobility (BALM), as a higher federal authority in the portfolio of the Federal Ministry of Digital Affairs and Transport (BMDV). Not only the name has been changed, but also the appearance. The familiar blue/silver design is now joined by a bright yellow stripe and the orange "TRAFFIC CONTROL" ribbon. This VW Crafter will be followed by other models in the new design.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BALM (Bundesamt für Logistik und Mobilität) |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | July/August 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since 01.01.2023, the Federal Office for Goods Transport (BAG) now bears the name Federal Office for Logistics and Mobility (BALM), as a higher federal authority in the portfolio of the Federal Ministry of Digital Affairs and Transport (BMDV). Not only the name has been changed, but also the appearance. The familiar blue/silver design is now joined by a bright yellow stripe and the orange "TRAFFIC CONTROL" ribbon. This VW Crafter will be followed by other models in the new design.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BALM (Bundesamt für Logistik und Mobilität) |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | July/August 2023 |