Volkswagen (VW) Passat Variant GTE "BALM"
Product number:
097857
Listprice:
27,95 €
Since January 1st, 2023, the Federal Office for Goods Transport (BAG) now bears the name Federal Office for Logistics and Mobility (BALM), as a higher federal authority in the portfolio of the Federal Ministry of Digital Affairs and Transport (BMDV). Not only the name has been changed, but also the appearance. The familiar blue/silver design is now joined by a bright yellow stripe and the orange "TRAFFIC CONTROL" ribbon. Folluw-up on the VW Crafter in July/August 2023 (097239) new this VW Passat Variant GTE gets the new design.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BALM (Bundesamt für Logistik und Mobilität) |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | blue, silver, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Release Date | November/December 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since January 1st, 2023, the Federal Office for Goods Transport (BAG) now bears the name Federal Office for Logistics and Mobility (BALM), as a higher federal authority in the portfolio of the Federal Ministry of Digital Affairs and Transport (BMDV). Not only the name has been changed, but also the appearance. The familiar blue/silver design is now joined by a bright yellow stripe and the orange "TRAFFIC CONTROL" ribbon. Folluw-up on the VW Crafter in July/August 2023 (097239) new this VW Passat Variant GTE gets the new design.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BALM (Bundesamt für Logistik und Mobilität) |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | blue, silver, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Release Date | November/December 2024 |