Volkswagen (VW) Crafter flat roof "Police Austria, prisoner transporter"
Product number:
097406
Listprice:
27,95 €
The series of Austrian police vehicles in the Herpa range is completed with this VW Crafter of the current series. The small skylights - as well as the climate box on the roof - show the typical design of a prisoner transporter.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 76 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | September/October 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of Austrian police vehicles in the Herpa range is completed with this VW Crafter of the current series. The small skylights - as well as the climate box on the roof - show the typical design of a prisoner transporter.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 76 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | September/October 2023 |