Volkswagen (VW) Touran "Police Hamburg"
Product number:
097949
Listprice:
24,95 €
The range of police vehicles from Hamburg is completed with this VW Touran. The model is modelled on the original with a silver base colour and corresponding printing, as well as a special signalling system.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver, blue, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13 g |
| Release Date | July/August 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The range of police vehicles from Hamburg is completed with this VW Touran. The model is modelled on the original with a silver base colour and corresponding printing, as well as a special signalling system.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver, blue, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13 g |
| Release Date | July/August 2024 |