N scale: Set of 2 Volkswagen (VW) Passat Variant, red and silver
Product number:
066969
Listprice:
16,95 €
The VW Passat Variant from the B5 series will also be re-produced in the colors red and silver in 1:160 scale and offered as a set.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | red, silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 60 x 37 x 29 mm |
| Weight | 9.5 g |
| Release Date | News III, July/August 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The VW Passat Variant from the B5 series will also be re-produced in the colors red and silver in 1:160 scale and offered as a set.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | red, silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 60 x 37 x 29 mm |
| Weight | 9.5 g |
| Release Date | News III, July/August 2026 |