N scale: Set of 2 Mercedes-Benz B-Klasse, calcite white and mountain grey
Product number:
066914
Listprice:
16,95 €
For fans of 1:160 scale models, the Mercedes-Benz B-Class is being reintroduced to the range in a set of two models in mountain grey and calcite white.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | grey, calcite white |
| Packaging dimensions LxWxH | 60 x 37 x 29 mm |
| Weight | 9.5 g |
| Release Date | News III, July/August 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For fans of 1:160 scale models, the Mercedes-Benz B-Class is being reintroduced to the range in a set of two models in mountain grey and calcite white.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | grey, calcite white |
| Packaging dimensions LxWxH | 60 x 37 x 29 mm |
| Weight | 9.5 g |
| Release Date | News III, July/August 2026 |