N scale: Set of 2 Opel Manta B, silver and signal green
Product number:
066938
Listprice:
16,95 €
The Opel Manta B made Opel history in the 1970s and 1980s. Herpa will deliver the 1:160 scale model in the colors silver and signal green as a set.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | silver, signal green |
| Packaging dimensions LxWxH | 60 x 37 x 29 mm |
| Weight | 9.5 g |
| Release Date | News III, July/August 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Opel Manta B made Opel history in the 1970s and 1980s. Herpa will deliver the 1:160 scale model in the colors silver and signal green as a set.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | silver, signal green |
| Packaging dimensions LxWxH | 60 x 37 x 29 mm |
| Weight | 9.5 g |
| Release Date | News III, July/August 2026 |