MAN F8 trailer "Circus Krone"
Product number:
155021
Listprice:
17,50 €
With the last new releases, we have released the first Herpa carney tractors of the Circus Krone. Now, we will release an additional interesting model – the good old MAN F8 container trailer. The Circus Krone edition will continue.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | September/October 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With the last new releases, we have released the first Herpa carney tractors of the Circus Krone. Now, we will release an additional interesting model – the good old MAN F8 container trailer. The Circus Krone edition will continue.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | September/October 2008 |