MAN F8 box semitrailer "Circus Krone"
Product number:
158312
Listprice:
24,50 €
We release a classic, one-time edition Circus Krone model in the historic blue color. The MAN F8 with short driver’s cabin pulls a single-axle multi-colored trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Blue cream white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
We release a classic, one-time edition Circus Krone model in the historic blue color. The MAN F8 with short driver’s cabin pulls a single-axle multi-colored trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Blue cream white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | March/April 2011 |