MAN TGX XL Euro 6 with load handline system "Fire department Dusseldorf"
Product number:
305099
Listprice:
36,50 €
A total of three of these new MAN Euro 6 swap-body trucks are operated by the fire brigade Düsseldorf and now also expand the 1/87 scale brigade.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.6 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A total of three of these new MAN Euro 6 swap-body trucks are operated by the fire brigade Düsseldorf and now also expand the 1/87 scale brigade.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.6 g |
| Release Date | September/October 2015 |