Mercedes-Benz Actros LH container truck with 40ft. trailer "KTL"
Product number:
278010
Listprice:
33,34 €
On from BASF AG leased premises, the KTL Kombi-Terminal Ludwigshafen GmbH operates a logistics terminal for handling BASF’s raw materials and finished products on rail and road. Of course, the BASF container in first place couldn’t be missing on this KTL exclusive model, but the containers from Hoyer and Bertschi can also consistently be seen at the Kombi-Terminal.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | KTL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 35 x 75 mm |
| Weight | 111 g |
| Production date | 11/2005 |
| Limited quantity | 800 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
On from BASF AG leased premises, the KTL Kombi-Terminal Ludwigshafen GmbH operates a logistics terminal for handling BASF’s raw materials and finished products on rail and road. Of course, the BASF container in first place couldn’t be missing on this KTL exclusive model, but the containers from Hoyer and Bertschi can also consistently be seen at the Kombi-Terminal.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | KTL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 35 x 75 mm |
| Weight | 111 g |
| Production date | 11/2005 |
| Limited quantity | 800 |