MAN TGX XL volume semitrailer „Siefert Spedition“
Product number:
304207
Listprice:
32,50 €
The heavy load company Siefert from Gelsenkirchen provided the color-wise striking original of this eight-axle volume semitrailer with MAN TGX XL rigid tractor which Herpa produced as onetime edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Siefert |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Rapeseed yellow-blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.3 g |
| Release Date | January/February 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The heavy load company Siefert from Gelsenkirchen provided the color-wise striking original of this eight-axle volume semitrailer with MAN TGX XL rigid tractor which Herpa produced as onetime edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Siefert |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Rapeseed yellow-blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.3 g |
| Release Date | January/February 2015 |