Iveco construction site dumper, 3 axles
Product number:
158060
Listprice:
16,50 €
With an era-appropriate tipping trough, a classic enhances the neutral construction vehicle fleet of the 1980s.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 156 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | January/February 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With an era-appropriate tipping trough, a classic enhances the neutral construction vehicle fleet of the 1980s.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 156 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | January/February 2011 |