MAN TGA XXL box semitrailer "Post Truck Bonn", PC
Product number:
121392
Listprice:
59,00 €
This elaborately designed showtruck of the transport giant DHL is not only operated for transport operations. The equally semi-trailer features office equipment and lots of technology and is utilized for the testing and calibration of new tracking systems. The vehicle is also operated beyond Europe’s borders.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | January/February 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This elaborately designed showtruck of the transport giant DHL is not only operated for transport operations. The equally semi-trailer features office equipment and lots of technology and is utilized for the testing and calibration of new tracking systems. The vehicle is also operated beyond Europe’s borders.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | January/February 2012 |