MAN TGX XL tank container semitrailer "Hoyer"
Product number:
153935
Listprice:
24,50 €
Founded in 1946 by Walter Hoyer, the HOYER GmbH with headquarters in Hamburg has developed into an internationally leading supplier of tank-container-logistic services. Including subsidiaries and agents, the HOYER group today is represented worldwide in more than 87 countries with 4,631 staff members. The Herpa model is a chemical tank container with gray Hoyer logo. The tractor is the new MAN TGX intercity transport cabin in the XL variant.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.5 g |
| Release Date | November/December 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Founded in 1946 by Walter Hoyer, the HOYER GmbH with headquarters in Hamburg has developed into an internationally leading supplier of tank-container-logistic services. Including subsidiaries and agents, the HOYER group today is represented worldwide in more than 87 countries with 4,631 staff members. The Herpa model is a chemical tank container with gray Hoyer logo. The tractor is the new MAN TGX intercity transport cabin in the XL variant.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.5 g |
| Release Date | November/December 2007 |