Mercedes-Benz Actros LH container semitrailer "Maersk"
Product number:
900881
Listprice:
26,50 €
Maersk line is the world’s biggest container ship-owning company – the containers of the Danish company are often on Germany’s roads accordingly. Maersk continues to expand. Currently more than 10 of the world’s biggest container ships are being manufactured for Maersk which are scheduled to be delivered by 2015.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Maersk |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86.5 g |
| Production date | 02/2011 |
| Limited quantity | 850 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Maersk line is the world’s biggest container ship-owning company – the containers of the Danish company are often on Germany’s roads accordingly. Maersk continues to expand. Currently more than 10 of the world’s biggest container ships are being manufactured for Maersk which are scheduled to be delivered by 2015.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Maersk |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86.5 g |
| Production date | 02/2011 |
| Limited quantity | 850 |