Mercedes-Benz Actros LH curtain canvas semitrailer "Maierl"
Product number:
285872
Listprice:
23,50 €
Originally, the forwarding company Maierl was founded in Amberg. After the war, they established a logistic connection with the Nuremberg harbor. Little by little, the business focus was shifted towards Nuremberg, where today, in fourth generation, the headquarters of the family business is located.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Maierl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow-green |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86 g |
| Production date | 09/2007 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Originally, the forwarding company Maierl was founded in Amberg. After the war, they established a logistic connection with the Nuremberg harbor. Little by little, the business focus was shifted towards Nuremberg, where today, in fourth generation, the headquarters of the family business is located.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Maierl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow-green |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86 g |
| Production date | 09/2007 |
| Limited quantity | 500 |