MAN F8 Transmaximal trailer "Wandt"
Product number:
154581
Listprice:
24,50 €
For almost 70 years, the medium-sized family enterprise for transport- and logistic services has been known – since 1985, with the on many Herpa trucks imprinted statement “our location is Braunschweig, our area of activity is Europe”. Founded in 1939 by master baker Adalbert Wandt (1914-1983), the offspring and experienced managers maintain the tradition of secure street cargo transportation, and meet the challenge of a complex stocking logistic. This time, an almost historic Herpa model will be revived in the colors of the forwarding company from Braunschweig: The short-coupled Transmaximal with volume trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 78 x 36 mm |
| Weight | 99 g |
| Release Date | May/June 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For almost 70 years, the medium-sized family enterprise for transport- and logistic services has been known – since 1985, with the on many Herpa trucks imprinted statement “our location is Braunschweig, our area of activity is Europe”. Founded in 1939 by master baker Adalbert Wandt (1914-1983), the offspring and experienced managers maintain the tradition of secure street cargo transportation, and meet the challenge of a complex stocking logistic. This time, an almost historic Herpa model will be revived in the colors of the forwarding company from Braunschweig: The short-coupled Transmaximal with volume trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 78 x 36 mm |
| Weight | 99 g |
| Release Date | May/June 2008 |