MAN 750L with canvascover "Circus Krone"
Product number:
156448
Listprice:
13,50 €
We continue with the coveted and sought-after models of the circus Krone edition. This time we release an MAN 750L vintage truck with ballast platform in Krone-red. In earlier years, the original was operated as tractor to move circus trailers in the circus company’s fleet.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
We continue with the coveted and sought-after models of the circus Krone edition. This time we release an MAN 750L vintage truck with ballast platform in Krone-red. In earlier years, the original was operated as tractor to move circus trailers in the circus company’s fleet.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42 g |
| Release Date | November/December 2009 |