Mercedes-Benz Actros LH container trailer "Hamburg Süd"
Product number:
293198
Listprice:
29,90 €
Today, the Hamburg Süd-group belongs to one of the most important providers for one-stop worldwide sea transport and individual, tailor-made logistic solutions. Hamburg Süd employs approx. 4,100 staff members. It operates 139 ships and uses approx. 237,000 containers. By the way: Containers and frozen pizzas definitely have something in common: Both belong to the Oetker-group – one of the biggest and most known family-enterprise in Germany.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hamburg Süd |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 74 g |
| Production date | 04/2009 |
| Limited quantity | 1100 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Today, the Hamburg Süd-group belongs to one of the most important providers for one-stop worldwide sea transport and individual, tailor-made logistic solutions. Hamburg Süd employs approx. 4,100 staff members. It operates 139 ships and uses approx. 237,000 containers. By the way: Containers and frozen pizzas definitely have something in common: Both belong to the Oetker-group – one of the biggest and most known family-enterprise in Germany.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hamburg Süd |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 74 g |
| Production date | 04/2009 |
| Limited quantity | 1100 |