MAN TGX LX silo semitrailer "Melmer" (A)
Product number:
155090
Listprice:
23,50 €
Who doesn’t know the silo forwarding company of Rupert Melmer from Pitztal, Austria. Next to many very famous show trucks, there are also vehicles in the company’s normal blue color in the fleet. Melmer of course opted for the MAN TGX with the big “house” as tractor – following the company’s philosophy. The Herpa model adds to the Melmer Edition, which has been released in a loose order, and which consists of show trucks and the normal blue standard vehicles.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | September/October 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Who doesn’t know the silo forwarding company of Rupert Melmer from Pitztal, Austria. Next to many very famous show trucks, there are also vehicles in the company’s normal blue color in the fleet. Melmer of course opted for the MAN TGX with the big “house” as tractor – following the company’s philosophy. The Herpa model adds to the Melmer Edition, which has been released in a loose order, and which consists of show trucks and the normal blue standard vehicles.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | September/October 2008 |