IFA L 60 truck with canvas "Neustadt/Coburg fire department"
Product number:
091046
Listprice:
19,90 €
The fire brigade Neustadt near Coburg operates a former GDR vehicle as equipment car oil. The Herpa model is a one-time edition.
| Manufacturer | IFA |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Neustadt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.1 g |
| Release Date | January/February 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Neustadt near Coburg operates a former GDR vehicle as equipment car oil. The Herpa model is a one-time edition.
| Manufacturer | IFA |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Neustadt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.1 g |
| Release Date | January/February 2014 |