IFA G5 Cranetruck, orange
Product number:
308113
Listprice:
27,95 €
New type! The legendary IFA G5 is now also releasedwith a re-designed crane superstructure of the 1960s. The crane superstructure on the model can be extended once, is rotatable by 360 degrees and the inclination is adjustable.
| Manufacturer | IFA |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 38.3 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The legendary IFA G5 is now also releasedwith a re-designed crane superstructure of the 1960s. The crane superstructure on the model can be extended once, is rotatable by 360 degrees and the inclination is adjustable.
| Manufacturer | IFA |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 38.3 g |
| Release Date | November/December 2017 |