MAN eTGE box high roof DHL
Product number:
096300
Listprice:
19,95 €
In various countries in Europe, DHL is currently also using specially marked and electrically powered MAN TGEs. The corresponding Herpa miniature model is produced in a one-time edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 76 x 36 mm |
| Weight | 29.7 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In various countries in Europe, DHL is currently also using specially marked and electrically powered MAN TGEs. The corresponding Herpa miniature model is produced in a one-time edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 76 x 36 mm |
| Weight | 29.7 g |
| Release Date | July/August 2021 |