Herpa Pullback: Audi A1
Product number:
056236
For Audi, Herpa also produced the Audi A1 as spiffy toy model with pullback motor. For our Herpa retailers and fans, we used this opportunity, to produce a small one-time edition along with the lot for the Audi AG.
| Manufacturer | AUDI |
|---|---|
| Scale | 1:64 |
| Operator | Pullback |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | phantom black |
| Packaging dimensions LxWxH | 140 x 30 x 110 mm |
| Weight | 19.7 g |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For Audi, Herpa also produced the Audi A1 as spiffy toy model with pullback motor. For our Herpa retailers and fans, we used this opportunity, to produce a small one-time edition along with the lot for the Audi AG.
| Manufacturer | AUDI |
|---|---|
| Scale | 1:64 |
| Operator | Pullback |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | phantom black |
| Packaging dimensions LxWxH | 140 x 30 x 110 mm |
| Weight | 19.7 g |
| Release Date | July/August 2011 |