Mercedes-Benz Actros LH curtain canvas semitrailer "Compo"
Product number:
281232
Listprice:
26,50 €
COMPO’s success story began in 1956. The name of the company, founded on 17 April 1956 is “Holländisch-Deutsche Düngemittel-Gesellschaft Sprenger & Todenhagen KG“ and is based in Münster. The brand COMPO is well known amongst hobby gardeners and professional users all over Europe. With innovative and high-quality products, and the uncompromising orientation on the customers and consumers wishes, did COMPO thrive to Europe’s leading brand for potting soil, fertilizers and plant protective agents.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Compo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Production date | 07/2006 |
| Limited quantity | 650 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
COMPO’s success story began in 1956. The name of the company, founded on 17 April 1956 is “Holländisch-Deutsche Düngemittel-Gesellschaft Sprenger & Todenhagen KG“ and is based in Münster. The brand COMPO is well known amongst hobby gardeners and professional users all over Europe. With innovative and high-quality products, and the uncompromising orientation on the customers and consumers wishes, did COMPO thrive to Europe’s leading brand for potting soil, fertilizers and plant protective agents.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Compo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Production date | 07/2006 |
| Limited quantity | 650 |