MAN F8 trailer "Circus Krone"
Product number:
155557
Listprice:
13,50 €
As already announced, we continue with the Circus Krone edition. This time we release a MAN pick-up with the old, almost historic MAN F8 cabin. Further models of this series are scheduled.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | March/April 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
As already announced, we continue with the Circus Krone edition. This time we release a MAN pick-up with the old, almost historic MAN F8 cabin. Further models of this series are scheduled.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | March/April 2009 |