MAN Büssing SÜ 210 city bus "Jägermeister"
Product number:
157506
Listprice:
22,50 €
We now release the old MAN Büssing as new type with new front in the dark red of the Deutsche Bundesbahn, which had been typical in the 80s. Special treat: the contemporary Jägermeister add on both sides and on the rear which had been characteristic in the 70s and 80s.
| Manufacturer | Büssing, MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Deutsche Bundesbahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | Wine red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | September/October 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
We now release the old MAN Büssing as new type with new front in the dark red of the Deutsche Bundesbahn, which had been typical in the 80s. Special treat: the contemporary Jägermeister add on both sides and on the rear which had been characteristic in the 70s and 80s.
| Manufacturer | Büssing, MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Deutsche Bundesbahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | Wine red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | September/October 2010 |