Iveco dump semitrailer, communal orange
Product number:
309356
Listprice:
29,95 €
Many companies in the construction industry still opt for classic tractors for local traffic. Herpa combines the Schmitz tipper truck with a classic Magirus tractor with short cab.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Local orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 56.3 g |
| Release Date | November/December 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Many companies in the construction industry still opt for classic tractors for local traffic. Herpa combines the Schmitz tipper truck with a classic Magirus tractor with short cab.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Local orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 56.3 g |
| Release Date | November/December 2018 |