MAN TGX XL garbage container "Hofmann"
Product number:
156233
Listprice:
24,50 €
This Herpa mold novelty is a transport press container. The cover of the feed channel and the rear door are moveable and can be opened. The original comes from the Franconian waste management company Hofmann from Büchenbach near Roth.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hofmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This Herpa mold novelty is a transport press container. The cover of the feed channel and the rear door are moveable and can be opened. The original comes from the Franconian waste management company Hofmann from Büchenbach near Roth.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hofmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | July/August 2009 |