MAN TGX XL cement-part transporter "Trost" (A)
Product number:
156332
Listprice:
32,50 €
The family-owned company was founded by Johann Trost in 1958. Main work area is the Europe-wide transport of all kinds of goods. Over 200 employees and 140 trucks, 50 heavy-load truck-mounted cranes and 20 earth-moving machines work for the company from Traisen, Austria.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trost |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The family-owned company was founded by Johann Trost in 1958. Main work area is the Europe-wide transport of all kinds of goods. Over 200 employees and 140 trucks, 50 heavy-load truck-mounted cranes and 20 earth-moving machines work for the company from Traisen, Austria.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trost |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |