Mercedes-Benz Actros LH box semitrailer "May Market Mannheim 2006"
Product number:
280600
Listprice:
40,01 €
The Mannheimer Maimarkt (May market) has been for many years the front-runner amongst the German regional exhibitions - with more than 400,000 visitors, approx. 1,500 exhibitors and over 77.000 square meters leased net exhibition space. By the way, the May market has a long tradition. The market was allegedly already held in the year 1614, back then with livestock and herbs. Today, the consumer fair serves all branches from cattle-breeding to prefabricated houses. Every year, the Mercedes-Benz subsidiary Mannheim-Heidelberg also participates, and they always offer a special Herpa model on this occassion.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 230 x 35 x 120 mm |
| Weight | 124 g |
| Production date | 04/2006 |
| Limited quantity | 710 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Mannheimer Maimarkt (May market) has been for many years the front-runner amongst the German regional exhibitions - with more than 400,000 visitors, approx. 1,500 exhibitors and over 77.000 square meters leased net exhibition space. By the way, the May market has a long tradition. The market was allegedly already held in the year 1614, back then with livestock and herbs. Today, the consumer fair serves all branches from cattle-breeding to prefabricated houses. Every year, the Mercedes-Benz subsidiary Mannheim-Heidelberg also participates, and they always offer a special Herpa model on this occassion.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 230 x 35 x 120 mm |
| Weight | 124 g |
| Production date | 04/2006 |
| Limited quantity | 710 |