IFA G5 TLF "Groß-Schoenebeck fire department" (will not produced)
Product number:
091572
Listprice:
39,50 €
In Groß-Schoenebeck, Brandenburg, an IFA G5 fire engine is still ready for operation and always maintained by the members of the auxiliary fire brigade.
| Manufacturer | IFA |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Großschönebeck |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 35.6 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Groß-Schoenebeck, Brandenburg, an IFA G5 fire engine is still ready for operation and always maintained by the members of the auxiliary fire brigade.
| Manufacturer | IFA |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Großschönebeck |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 35.6 g |
| Release Date | September/October 2014 |