Iveco ET construction site dumper mit TU3 trailer "Bundeswehr"
Product number:
152051
Listprice:
22,75 €
The fleet of German Military vehicles continues to grow. This bronze-green colored vehicle is a detailed replicate of a unique model combination: An Iveco Eurotech dumptruck hauling a triple-axle Goldhofer lowboy trailer.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundeswehr BW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Bronze |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.8 g |
| Release Date | March/April 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fleet of German Military vehicles continues to grow. This bronze-green colored vehicle is a detailed replicate of a unique model combination: An Iveco Eurotech dumptruck hauling a triple-axle Goldhofer lowboy trailer.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundeswehr BW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Bronze |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.8 g |
| Release Date | March/April 2006 |