Mercedes-Benz Actros LH canvas semitrailer "Schuon", SCENIX
Product number:
461290
Listprice:
99,00 €
The Gebrüder Schuon have been a constant – in the logistics branch as well as among collectors. This exclusive model was delivered to Schuon in summer of 2007, a part of the edition was equipped with the Herpa Scenix System. At the push of a button, you will experience the perfect illusion of light and sound on this model too.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Schuon |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 110 x 80 mm |
| Weight | 360 g |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Gebrüder Schuon have been a constant – in the logistics branch as well as among collectors. This exclusive model was delivered to Schuon in summer of 2007, a part of the edition was equipped with the Herpa Scenix System. At the push of a button, you will experience the perfect illusion of light and sound on this model too.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Schuon |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 110 x 80 mm |
| Weight | 360 g |