MAN TGX XL Euro 6 dump semitrailer Schmuttermair
Product number:
071567
Listprice:
149,95 €
The company Conrad from Kalchreuth is manufacturing this beautifully designed dump semitrailer with an MAN TGX XL tractor from the company Schmuttermair from Dasing in the 1/50 scale exclusively for Herpa. The model, which comes in a limited edition of 150 units, is only available from Herpa retailers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | metal |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 415 x 115 x 135 mm |
| Weight | 764.2 g |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company Conrad from Kalchreuth is manufacturing this beautifully designed dump semitrailer with an MAN TGX XL tractor from the company Schmuttermair from Dasing in the 1/50 scale exclusively for Herpa. The model, which comes in a limited edition of 150 units, is only available from Herpa retailers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | metal |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 415 x 115 x 135 mm |
| Weight | 764.2 g |
| Release Date | November/December 2020 |