Mercedes-Benz Actros LH curtain canvas semitrailer "Krone"
Product number:
297783
Listprice:
26,50 €
Today, Krone is Europe’s second-largest manufacturer of truck trailers and semitrailers. In Werlte, Emsland, about 800 employees annually produce about 25,000 vehicle units on about 70 hectare. This model was produced exclusively for Krone. After a blocking period has expired, a partial edition of this model can now also be offered via the trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Production date | 06/2010 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Today, Krone is Europe’s second-largest manufacturer of truck trailers and semitrailers. In Werlte, Emsland, about 800 employees annually produce about 25,000 vehicle units on about 70 hectare. This model was produced exclusively for Krone. After a blocking period has expired, a partial edition of this model can now also be offered via the trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Production date | 06/2010 |
| Limited quantity | 500 |