Mercedes-Benz Actros LH box trailer "ADAC Rückholdienst"
Product number:
286725
Listprice:
29,50 €
Vacation is the best time of the year – unfortunately, for some vacationers, it ends with the vehicle on the emergency lane or even in the ditch. To recover the vehicle, this ADAC vehicle is one of them to be used for that.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 83.5 g |
| Production date | 10/2007 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Vacation is the best time of the year – unfortunately, for some vacationers, it ends with the vehicle on the emergency lane or even in the ditch. To recover the vehicle, this ADAC vehicle is one of them to be used for that.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 83.5 g |
| Production date | 10/2007 |
| Limited quantity | 500 |