Mercedes-Benz Actros LH box semitrailer "Mercedes-Benz Ulm"
Product number:
283885
Listprice:
24,50 €
Albert Einstein is considered to be one of the most important physicists of the 20th century. His contributions to theoretical physics have considerably changed the physical world view. Einstein’s main work is the theory of relativity, which revolutionized the understanding of space and time. Einstein was born on March 14, 1979 in Ulm. In the beginning of the 90s, the Mercedes-Benz office in Ulm has already dedicated a truck to the famous physicist. A new version of this collectors item was now exclusively manufactured for that subsidiary.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Red Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 85 g |
| Production date | 03/2007 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Albert Einstein is considered to be one of the most important physicists of the 20th century. His contributions to theoretical physics have considerably changed the physical world view. Einstein’s main work is the theory of relativity, which revolutionized the understanding of space and time. Einstein was born on March 14, 1979 in Ulm. In the beginning of the 90s, the Mercedes-Benz office in Ulm has already dedicated a truck to the famous physicist. A new version of this collectors item was now exclusively manufactured for that subsidiary.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Red Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 85 g |
| Production date | 03/2007 |
| Limited quantity | 500 |