Mercedes-Benz Actros LH box semitrailer "Fernfahrer", PC
Product number:
272414
Listprice:
51,19 €
This collector's piece makes airbrush fans' hearts beat higher. Already an airbrush icon himself, Walter Rosner from Germany has designed a truck for the German magazine "Fernfahrer", of which a Herpa model was produced as well.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fernfahrer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 75 mm |
| Weight | 260 g |
| Production date | 09/2004 |
| Limited quantity | 2200 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This collector's piece makes airbrush fans' hearts beat higher. Already an airbrush icon himself, Walter Rosner from Germany has designed a truck for the German magazine "Fernfahrer", of which a Herpa model was produced as well.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fernfahrer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 75 mm |
| Weight | 260 g |
| Production date | 09/2004 |
| Limited quantity | 2200 |