Mercedes-Benz Actros LH dump semitrailer "Betz"
Product number:
915304
Listprice:
35,00 €
At the age of 17, Willi Betz founded the shipping company of the same name. The company with headquarters in Reutlingen, operates with 6,000 staff members worldwide in 50 subsidiaries. The 4,000 trailers and 2,300 rigid tractors, making it on of Europe’s biggest shipping companies. A partial edition of this exclusive model is now also available at the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Willi Betz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-pebble gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.5 g |
| Production date | 04/2014 |
| Limited quantity | 650 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At the age of 17, Willi Betz founded the shipping company of the same name. The company with headquarters in Reutlingen, operates with 6,000 staff members worldwide in 50 subsidiaries. The 4,000 trailers and 2,300 rigid tractors, making it on of Europe’s biggest shipping companies. A partial edition of this exclusive model is now also available at the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Willi Betz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-pebble gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.5 g |
| Production date | 04/2014 |
| Limited quantity | 650 |