MAN TGX GX tractor „Lagoudakis 6 / Medusa“ (Bavaria/Nuremberg)
Product number:
315722
Listprice:
29,95 €
Medusa, a daughter of the Greek deities Phorcys and Ceto, adorns a new MAN TGX GX tractor unit of the Lagoudakis shipping company from Nuremberg. Three more tractor units with depictions of Greek deities will follow in 2023.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lagoudakis |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | November/December 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Medusa, a daughter of the Greek deities Phorcys and Ceto, adorns a new MAN TGX GX tractor unit of the Lagoudakis shipping company from Nuremberg. Three more tractor units with depictions of Greek deities will follow in 2023.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lagoudakis |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | November/December 2022 |