Mercedes-Benz Actros LH euro box semitrailer "Hüttenes-Albertus"
Product number:
286596
Listprice:
39,50 €
Hüttenes-Albertus is the international leading manufacturer of chemical products for the casting house industry. In the beginning of 2008, this model was delivered to Albertus for promotional purposes.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hüttenes-Albertus |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 74 x 76 mm |
| Weight | 256 g |
| Production date | 10/2007 |
| Limited quantity | 700 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Hüttenes-Albertus is the international leading manufacturer of chemical products for the casting house industry. In the beginning of 2008, this model was delivered to Albertus for promotional purposes.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hüttenes-Albertus |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 74 x 76 mm |
| Weight | 256 g |
| Production date | 10/2007 |
| Limited quantity | 700 |