Mercedes-Benz Actros LH container semitrailer "Hanjin"
Product number:
276993
Listprice:
24,11 €
The transport company Hose from Hamburg is mainly active in the container logistics sector. This exclusive model consists of a combination, which can be seen on and off at the Hamburg harbor – after all, there are ships loaded with the HAnjin-containers arriving almost daily, which are then forwarded to their destination or an interim storage facility by transportation companies. The bigger part of this edition was delivered directly to the two companies.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hose Hanjin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 82 g |
| Production date | 10/2005 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport company Hose from Hamburg is mainly active in the container logistics sector. This exclusive model consists of a combination, which can be seen on and off at the Hamburg harbor – after all, there are ships loaded with the HAnjin-containers arriving almost daily, which are then forwarded to their destination or an interim storage facility by transportation companies. The bigger part of this edition was delivered directly to the two companies.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hose Hanjin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 82 g |
| Production date | 10/2005 |
| Limited quantity | 1000 |