Mercedes-Benz Actros LH curtain canvas semitrailer "Peetz / Schaeffler"
Product number:
295727
Listprice:
27,50 €
The small forwarder Peets is based in Herzogenaurach, Central Franconia, where also the headquarters of the bearing manufacturer “INA/Schaeffler” are located, making Peetz the preferred forwarder. This is the reason why the forwarder’s vehicles sport Schaeffler’s colors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Peetz Schaeffler Gruppe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 90.5 g |
| Production date | 12/2009 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The small forwarder Peets is based in Herzogenaurach, Central Franconia, where also the headquarters of the bearing manufacturer “INA/Schaeffler” are located, making Peetz the preferred forwarder. This is the reason why the forwarder’s vehicles sport Schaeffler’s colors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Peetz Schaeffler Gruppe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 90.5 g |
| Production date | 12/2009 |
| Limited quantity | 500 |