IFA G5 TLF "Torgelow fire department"
Product number:
090384
Listprice:
39,50 €
The auxiliary fire brigade in Torgelow near Neubrandenburg keeps this fire engine on IFA G5 base as historic vehicle. The original is fully operational and features Torgelow´s city crest on the doors. Also still available: Art.-Nr. 049900 IFA G5 TLF "Feuerwehr", Item-Nr. 744157 IFA G5 TLF "NVA"
| Manufacturer | IFA |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Torgelow |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.6 g |
| Release Date | March/April 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The auxiliary fire brigade in Torgelow near Neubrandenburg keeps this fire engine on IFA G5 base as historic vehicle. The original is fully operational and features Torgelow´s city crest on the doors. Also still available: Art.-Nr. 049900 IFA G5 TLF "Feuerwehr", Item-Nr. 744157 IFA G5 TLF "NVA"
| Manufacturer | IFA |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Torgelow |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.6 g |
| Release Date | March/April 2013 |