MAN F 90 container truck with Goldhofer TU3 and forklifter "Colonia"
Product number:
308182
Listprice:
54,95 €
A classic from the Colonia fl eet which is still in operation today is released as Herpa model. The MAN F 90 truck is loaded with a 20 ft. container and pulls a flatbed trailer with a forklift. The model is released as one-time edition model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Fire red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A classic from the Colonia fl eet which is still in operation today is released as Herpa model. The MAN F 90 truck is loaded with a 20 ft. container and pulls a flatbed trailer with a forklift. The model is released as one-time edition model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Fire red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | November/December 2017 |