MAN TGX GX teletrailer semitrailer truck "Scholpp"
Product number:
319508
Listprice:
49,95 €
SCHOLPP
has been providing comprehensive crane, transport and assembly services for
almost 70 years in the Stuttgart, Leonberg, Karlsruhe, Heilbronn, Ludwigshafen,
Mannheim, Villingen-Schwenningen and Singen regions, carrying out customized
work with the heaviest loads. Over 230 dedicated employees and a fleet of over
300 registered vehicles, including 75 cranes, ensure around 10,000 crane,
transport and assembly jobs a year. The MAN TGX GX is one of the latest
vehicles and comes in a limited edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Scholpp |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | News III, July/August 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
SCHOLPP
has been providing comprehensive crane, transport and assembly services for
almost 70 years in the Stuttgart, Leonberg, Karlsruhe, Heilbronn, Ludwigshafen,
Mannheim, Villingen-Schwenningen and Singen regions, carrying out customized
work with the heaviest loads. Over 230 dedicated employees and a fleet of over
300 registered vehicles, including 75 cranes, ensure around 10,000 crane,
transport and assembly jobs a year. The MAN TGX GX is one of the latest
vehicles and comes in a limited edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Scholpp |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | News III, July/August 2025 |