MAN F 2000 HD Interchangeable pick-up truck "Wandt / Das 100ste Herpa Modell"
Product number:
307949
Listprice:
39,95 €
The forwarder Wandt from Brunswick has had Herpa manufacturing miniature models since 1980. In the 37 years, 99 different miniature models have been produced sofar. Reason enough to honor this long-standing cooperation with a special model. "Der Mass:stab" is going to report on all hitherto produced models in a special issue.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.3 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Wandt from Brunswick has had Herpa manufacturing miniature models since 1980. In the 37 years, 99 different miniature models have been produced sofar. Reason enough to honor this long-standing cooperation with a special model. "Der Mass:stab" is going to report on all hitherto produced models in a special issue.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.3 g |
| Release Date | September/October 2017 |